płyty trapezowe i ogrzewaczy na podczerwień

Redakcja - 2023-12-19 12:39 | Czas czytania: 1:40 | Odsłon: 38

Płyty trapezowe to rodzaj materiałów falistych, których konstrukcja pozwala na zastosowanie w wielu miejscach, również o konstrukcji więźby przeznaczonej pod lekkie materiały. Doskonale zatem sprawdzi się nie tylko na budynkach czy budowlach, ale również altanach czy zadaszeniach pergoli. Dzięki właściwościom płyt trapezowych, na które składa się:

płyty trapezowe i ogrzewaczy na podczerwień
  • wysoka wytrzymałość mechaniczna,
  • odporność na działanie czynników zewnętrznych,
  • doskonała jakość wykonania (m.in. malowanie proszkowo)

można ich używać w zasadzie bez jakichkolwiek ograniczeń. Ze wzglęu na walory estetyczne, jest najczęściej stosowana na budynkach i budowlach technicznych i ogrodowych. Materiał ten swoją duża popularność zawdzięcza również temu, że jest łatwy w montażu i nie wymaga często skomplikowanego przygotowania podbudowy pod zadaszenie i dachy.

    Płyty trapezowe - rodzaje

    Płyty trapezowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów PCV, dzięki czemu może zostać zachowana jakość w stosunku do całkowitej masy konstrukcji czy pojedynczego arkusza produktu. Wśród materiałów o przekroju trapezowym, można wyróżnić:

    • płyty trapezowe bezbarwne oraz dymne,
    • płyty faliste WBS o kolorze ceglanym, zielonym czy brązowym,
    • płyty faliste bezbarwne oraz dymne,

    Płyty trapezowe zastosowanie

    Płyty trapezowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków czy budowli. Do głównych elementów, na których można je montować, zalicza się: dachy, altany, zadaszenia garażowe, zadaszenia tarasowe, zabudowy nad basenami, hale przemysłowe czy zadaszenia nad małymi zakładami produkcyjnymi, zadaszenia ciągów komunikacyjnych, zadaszenia wiat, balkonów oraz innych nietypowych form.

    Do zastosowania wewnątrz, mogą być używane, jako ściana przedziałowa pomiędzy pomieszczeniami technicznymi, jako okładzina ścienna czy osłona na szkło lub szyby. Płyt trapezowych często używa się również w rolnictwie, do zadaszenia hal hodowlanych czy szklarni o przeznaczeniu przemysłowym czy indywidualnym.

    Ceny płyt trapezowych

    Płyty trapezowe to tańsza alternatywa dla dachu, który nie wymaga szczególnych rozwiązań architektonicznych. Cena pojedynczego arkusza waha się w granicach od 20-50 zł, ale wszystko zależy od rodzaju użytego materiału, jego kolorystyce i przede wszystkim rozmiarach. Typowa płyta trapezowa ma rozmiar 1090 mm na 2000 mm przy płycie trapezowej oraz 900 mm na 2000 mm przy płytach falistych.

    Płyty trapezowe - montaż

    Płyty trapezowe oraz płyty faliste powinny być używane na dachach o spadku przekraczającym 6% z racji tego, że przy mniejszym nachyleniu, możliwe jest szybsze korodowanie i powstawanie plam czy odbarwień. Pożądanym nachyleniem jest kąt powyżej 10%, który zapewnia odpowiednie odprowadzanie wody i zabrudzeń z powierzchni dachów.

    Sam montaż to układanie i mocowanie płyt na wcześniej przygotowanych profilach. Każda płyta powinna być układana na górze fali z użyciem podkładek dystansowych. Warto zapamiętać również, aby pracę organizować w ten sposób, aby na zamontowanych panelach nie stąpać (nie obciążać ich). Każdą płytę można przycinać za pomocą szlifierki kątowej.